Mis on Esports panustamine?

Lühendit “esports” kasutatakse inglise keelse sõna “electronic sports” asemel ja see viitab otseselt omavahelisele võistluslikule arvutimängude mängimisele.

Arvutimängude mängimine võidu peale ei ole muidugi midagi uut, kuid hiljuti on asi nii põnevaks läinud, et ka spordi peale panustajaid on avaldanud soovi oma sõna sekka öelda.

Võib tunduda uskumatu, aga Esports panustamine on väga suur äri ja see kasvab kiiresti. Soodustav asjaolu on ka muidugi fakt, et arvutimängude mängimine on juba iseenesest väga võistluslik.

Kui panna seda tegema professionaalid ja välja panna ka suured auhinnarahad, hakkabki põnevus vaikselt tõusma. Tänapäeva tehnoloogiast küllastunud maailmas on oma ennustuse kirja panemine tehtud veel eriti lihtsaks ja saad seda teha mistahes nutiseadmest, kus iganes parasjagu viibid.

Esports on hakanud tekitama huvi suurtes publikuhulkades, näiteks 2017. aasta maailmameistrivõistluste finaalis jälgis põnevat sündmust koguni 173 000 pealine publik. See on näiteks 100 000 võrra rohkem kui eelmise aasta Superbowl. Ei tasu ka unustada, et enamik espordi fänne jälgivad tähtsamaid turniire live-ülekannete vahendusel, mida pakuvad populaarsed striimingukeskkonnad nagu näiteks Twitch.tv.


E-sport Eestis ja maailmas

Esports on uus kategooria Eesti spordiennustuse portaalides, mis pakub võimalust teha oma ennustus lemmikute arvutimängurite peale. Esimestena tutvustas e-spordi sündmusi Eestis Betsafe ja järk-järgult on see lisandunud ka teiste suuremate mänguportaalide nagu OlyBet, Optibet, Paf, Coolbet ja Unibet spordialade valikusse. Ka Eestis on mitu oma maailmatasemel e-sportlast, mis lisab panustamisele veelgi põnevust juurde.

Kuigi maailmas ei ole veel espordi võistlustel ehk võrreldavat fännibaasi tavaspordialadega nagu jalgpall või korvpall, siis tegemist on ühe kõige kiiremini kasvava spordi kategooriaga. Selle populaarsusele annavad hoogu uus arvutimängudega üles kasvanud põlvkond. Espordi harrastajaid saab mitmeski mõttes võrrelda pärissportlastega, kelle treeningute mahud ulatuvad nädalas kümnete tundideni.

Esports on alles suhteliselt uus kategooria, kuid just viimastel aastatel on see tohutult fänne juurde võitnud. Ennustatakse, et e-spordi peale panustamise tööstus kasvab 2020. aastaks koguni 1,5 miljardi peale. Kuna tavainimese jaoks võib tegemist olla täiesti võõra teemaga, siis on eelmainitud number päris suur ja annab aimu, et e-spordi valdkonna siseselt võetakse asja väga suure kire ja tõsidusega.

Populaarsemad esportlased on arvutimängijate ringkondades tõelised staarid ja nende tegemistel hoiatakse kiivalt silm peal täpselt samamodi nagu traditsiooniliste alade superstaaridel nagu Cristiano Ronaldo, Lebron James või Roger Federer.


E-sport mängud ja liigad

League of Legends, Counter Strike ja DOTA 2 on ühed populaarsemad mängud, mis haaranud endaga kaasa miljoneid mängijad üle maailma. Muidugi ei ole need ainukesed arvutimängud, mille mängimises omavahel võisteldakse. Kuid need kolm nime toovad kokku parimad üle maailma ja pakuvad põnevust juba läbi aastate nii mängijate kui panustajate jaoks.

Espordi võistlus näeb välja väga lihtne. Omavahel võistlevad meeskonnad, kes panevad teineteise vastu proovile oma strateegilised oskused. Vähem tähtis ei ole ka kiirus, vastupidavus ja osavus. Kõik selleks, et tasku pista hiigelsuured rahalised auhinnad ja ülemaailmne kuulsus.

Järgnevalt vaatame üle populaarsemad arvutimängude tüübid, milles omavahel saab võistelda ja mille saab tinglikult jagada viieks:

  • First-person shooters (FPS): selle mängutĂĽĂĽbi puhul on tegemist tulistamismängudega, mis pakuvad otsevaadet mängukangelase selja tagant. Seda tĂĽĂĽpi võitluslikke sõjamänge mängitakse nii ĂĽksinda kui ka meeskonnas ja populaarsemad FPS mängud on legendaarsed: Counter-Strike: Global Offensive, HALO ja Call of Duty.
  • Multiplayer online battle arena (MOBA): tegemist on meeskonnamängudega, mille puhul kaks meeskonda mängivad teineteise vastu. Populaarsemad MOBA-tĂĽĂĽpi mängud on League of Legends ja Defense of the Ancients 2, mille suusĂĽndmuste ajaks kogunevad kokku tohutud rahvahulgad ja jagatakse ära pirakad rahapreemaid.
  • Sportmängude simulaator/vaba aeg: seda tĂĽĂĽpi mänge on tegelikult väga erinevaid. Nende hulka kuuluvad fĂĽĂĽsilised spordialad nagu jalgpalliteemaline FIFA ja korvpallil põhinev NBA2K, aga ka mängud, mis sisaldavad ainult ĂĽksikuid elemente tavaspordialadest nagu näiteks Rocket League.
  • Võitlusspordialad: klassikaline arvutimängude teema, mis keskendub virtuaalsele arveteklaarimisele võitlussportlaste vahel. Selle Ĺľanri popimad nimed on kindlasti Street Fighter, Smash Brothers, Mortal Kombat ja ka Tekken.
  • Vaba aja mängud: tegemist on kõige lihtsamat tĂĽĂĽpi mängudega, mis ei nõua erilist strateegiat või oskusi ja on loodud pigem meelelahutuslikku faktorit silmas pidades. Vaba aja mängud on suhteliselt lĂĽhikesed ja ei hoia mängijat pikalt pinges vaid keskendutakse rohkem lõbusa ja muretu meeleolu loomisele. See saavutatakse omapäraste tegelaskujude, kujunduse ja tähelepanu tõmbavate heliefektidega.

Vaba aja mänge on lihtne mängida ja need ei vaja erilist kogemust või vilumust ning lühikese ajaga on kõik nipid ja trikid selged. Kõige tuntumad vaba aja mängud on Clash Royale ja Hearthstone.


Espordi peale panustamine

Kõik, kes on arvutimänge mänginud, teavad, kui palju erinevaid aspekte määrab lõpptulemuse. Tänu sellele saad Eesti spordiennustuse portaalides teha ka väga erinevat tüüpi panuseid.

Levinuimad panuse tüübid on “Võitja”, “Händikäp”, “Üle/alla”, aga ka “Täpne tulemus” ja “Skoor”.

Algaja jaoks võib pisut aega võtta enne, kui orienteerud erinevate panustamise tüüpide seas. Kui oled varem spordiennustusega tegelenud või arvutimänge mänginud, saad kiirelt asja käppa.


Kuidas panustada?

Espordi sündmuste ajal saad oma panuse panna meeskonna või individuaalmängija peale, keda pead soosikuks. See pole aga kõik, sest samamoodi nagu on olemas suur hulk erinevaid espordi mänge, on võimalik teha ka erinevat tüüpi panuseid.

Mis eriti hea- isegi, kui sa ei ole kursis kõigi arvutimängude maailma nüanssidega, siis panustamise puhul leiad nii tavapärased panustamise tüübid kui ka spetsiifilisemad valikud.


E-spordi panustamise tĂĽĂĽbid

  1. Mängueelsed panused

Nagu nimigi ütleb, on tegemist panustamise tüübiga, mille puhul tuleb oma ennustus kirja panna enne võistluse algust. Kõige populaarsem panustamise tüüp on matši võitja ennustamine, kuid saad valida ka, millised mängijad jätkavad järgmises voorus ja ka näiteks seda, millised tiimid langevad enne järgmist vooru välja.

  1. Matši võitja

Matši võitja ennustamise puhul võidakse panustajale pakkuda fikseeritud koefitsiente, mis on saadaval juba mitu päeva enne sündmuse algust. Harvematel juhtudel võidakse koefitsiendid välja arvutada ka vahetult enne sündmuse algust selle põhjal, kui palju panuseid võistlejate peale kokku tehakse. Näiteks, kui enamik panuseid on pandud ühe kindla meeskonna peale, siis koefitsiendid võivad olla ka ühega võrdsed.

  1. Statistiline näitaja

Tegemist on panusega, mille teed mingi kindla näitaja peale, mis mängus esineb. Kõige sagedamini tehakse panus näiteks kaartide arvule, mis ära mängitakse, vaenlase tapmiste arvu, mängitud voorude või kogutud punktide peale. Statistilise näitaja peale panustamine ei ole otseselt määrav mängu lõpptulemuse seisukohast vaid see hõlmab ainult ühte kindlat statistilist näitajat mängus.


Miks tasutb espordi peale panustada?

Üks kõige vingemaid põhjuseid, miks kasvõi kohe espordi kategooria lahti lüüa, on see, et kuna tegemist on uue tootega, siis paljud spordiportaalid pakuvad erilisi just espordile pühendatud kampaaniapakkumisi. Siit-sealt on silma jäänud tasuta panuste diilid nii Betsafe, Optibet, Paf kui ka Coolbet portaalides. Hoia silma peal ka OlyBetil, mis on samuti espordi sõprade üks lemmikuid.

Kui tavaspordialade nagu tennis, jalgpall või poks puhul võib mängu saatuse otsustada ettenägematu sündmus nagu näiteks sinu soosiku vigastus või muu ebasoodne asjaolu, siis espordi sündmused on taoliste ebameeldivate üllatuste vastu paremini kaitstud.

Lisaks on arvutimängude profid äärmiselt võrdsete oskustega ja kunagi ei tea, kes kellele koha kätte näitab! Nii võid just autsaideri peale oma panuse pannes lahkuda kopsaka rahahunnikuga!


Kokkuvõte

E-sport on Eestis ja maailmas kiirelt populaarsust võitev spordiennustuse kategooria, mis sai alguse arvutimängude võistlustest.

Tänapäeval kogunevad parimad e-sportlased kokku maailmameistrivõistlustele ja hooaja jooksul peetakse maha hulgaliselt põnevaid lahinguid menukatel strateegiamängudel nagu DOTA 2, League of Legends jpt. Kui e-sport pakub sulle huvi, leia kohe parimad kampaaniad meie lehelt ja saad oma ennustuse teha väikese präänikuga.