Händikäp – Mis see on ja kuidas sellega panustada?

Mis on händikäp panustamine

Händikäp panustamine on populaarne panuse liik, mida pakutakse selliste spordialade nagu jalgpalli, ragbi, korvpalli ja tennise panuste tegemiseks.


Mis on händikäpiga panustamine?

Eelmainitud spordialadele lisaks pakuvad suuremad spordiportaalid händikäp panuseid ka näiteks ralli ja hobuste võiduajamiste kategooriate ja sündmuste all.

Händikäp panuste puhul on oluline tähele panna, et koefitsiendid esitatakse erinevalt võrreldes tavapanustega. Seetõttu on vajalik mõista, milles täpselt händikäp panustamine seisneb ja kuidas koefitsiente lugeda.

Händikäp panustamise liiki on nimetatud ka liini peale panustamiseks (line betting), hajumiseks (spread) ja punkti panustamiseks. Pisut erinev on Aasia händikäp.

Asja mõte on selles, et panuste vastuvõtja (platvormi operaator) annab autsaiderile virtuaalse eelise, et konkureerivate osapoolte võidušansse võrdsustada. Kuidas seda täpselt tehakse, seda järgnevalt vaatama hakkamegi.

Spordialade puhul, milles selguvad parimad punktide jagamise teel, on asi lihtne. Meeskonnale või mängijale, keda peetakse kehvemaks, antakse juba enne sündmuse algust teatud arv punkte ette ning tekitatakse sellega võrdsem seis ka lõpptulemust silmas pidades.


Kuidas teha händikäp panuseid?

Oletame, et mängivad FC Flora ja Viljandi Tulevik ning esimene neist on favoriit. Sellisel juhul võib spordiennustuse portaal vabalt anda Tulevikule 2:0 eduseisu juba enne mängu algust. Seda nimetataksegi händikäp eeliseks.

Kui teed nüüd panuse Flora võidu peale ja nad saavad näiteks 1-0 võidu, kaotad panuse, sest mängu alustati 0:2 virtuaalsest kaotusseisust. Taolise näite puhul kaotas kihlveokontori silmis Flora mängu 1:2.

Alati tuleb arvestada sellega, et händikäp panuste puhul laieneb händikäp ainult sellele valikule, mille peale panuse teed.

Händikäp panus jalgpallis


Kuidas händikäp panus ära tunda?

Eelneva Flora – Tuleviku näite puhul näeks händikäp panused välja sellised:

  • Flora võit (-2) 2.0
  • Händikäpiga viik (-1) 3.0
  • Tuleviku võit (+2) 2.0

Matš lõppes küll Flora 1-0 võiduga, kuid kui panustasid Flora võidule, kaotad, sest nad oleksid pidanud võitma vähemalt kolme väravaga.

Kui panustad händikäpiga viigi peale, võidaksid panuse ainult siis, kui Flora võidab täpselt kahe väravaga. Oluline polegi täpne löödud väravate arv, vaid see, kui suure vahega Flora võidab.


Kus teha händikäp panuseid?

Allolevast tabelist leiad kõik Eesti spordiennustuse portaalid, kus on võimalik teha händikäp panuseid. Samuti on saadaval ka kõik klassikalised panustamisetüübid.

KIHLVEOKONTOR SPORDIBOONUS  AVA KONTO
SUPERCASINO 100% KUNI €100
NINJA SPORTS RISKIVABA PANUS VÕI BOONUS
COOLBET 400% KUNI €40 VÕI 100% KUNI €150
BET365 TASUTA PANUSTAMISÜHIKUD
OPTIBET RISKIVABAD PANUSED
PAF €10 PÄRISRAHA
OLYBET 100% KUNI €100
UNIBET €100 BOONUS + TASUTA PANUSED
BETSAFE 100% KUNI €200
TONYBET 100% KUNI €50

Ilma viigita händikäp panused

Nagu juba eelnevalt öeldud, on händikäp panustamine loodud selleks, et eeldatavalt ühepoolsed matšid ja sündmused muuta huvitavamaks andes autsaideritele teatav virtuaalne eelis.

Sellele lisaks pakuvad paljud spordiennustuse korraldajad ka händikäp panuseid, mis välistavad viigilise tulemuse.

Muidugi ei tähenda see, et mäng ei võiks viiki jääda, aga panustamise seisukohast lihtsalt viigilist tulemust ei saa tekkida, sest meeskondadele antakse punktiline eelis või mahajäämus komakohaga.

Näide: toimub jalkamatš Nõmme Kalju ja Paide vahel. Mängukorraldaja annab Kaljule +1,5 väärtusega händikäp eelise ja teedki panuse Kalju võidule.

Kui matši tulemuseks on siis 3:2 Paidele, saad võidu, sest händikäpi väärtuse liitmisel tegelikule tulemusele kujuneb virtuaalseks võiduks 3.5-3 Kaljule.

Nii on viik välistatud, sest jalgpallis ei anta väravate eest poolikuid punkte. Jällegi tuleb meeles pidada, et händikäp laieneb ainult selle meeskonna skoorile, kelle peale panus tehti.


Händikäp panustamine liiga võitja peale

Üks populaarsemaid händikäp panuse liike on meeskonna käekäigu peale panustamine hooaja lõikes. Sellisel juhul tehakse händikäp panused juba enne liigahooaja algust.

Favoriitidele antakse tüüpiliselt null händikäp, teised saavad aga eelise vastavalt mängukorraldaja arvestustele, kellel kui head šansid edu saavutada on.

Nii saavad suurima händikäp eelise eeldatavalt nõrgemad meeskonnad, kelle võimalusi liiga võita kuigi heaks ei hinnata.


Aasia händikäp panused

Jällegi tuleb juttu viigilistest tulemustest, sest Aasia händikäpi põhimõte ongi selles, et esitatakse nii täis- kui ka kohakohaga händikäp väärtuseid. See populaarne händikäp versioon on eriti menukas just Aasia riikides ning sellest ka nimetus.

Aasia händikäp puhul võib olla mängija ühe valiku väärtus täisarv ja teisel komakohaga väärtus. Euroopa händikäp panuste puhul peab händikäp väärtus olema alati täisarv, mis teeb võimalikuks ka viigilised lõpptulemused.

Oletame, et Aasia stiilis händikäp panus on esitatud järgnevalt: Real Madrid (-1, -1.5) vs Barcelona (+1, +1.5).

Sellisel juhul peab Real Madrid igal juhul võitma vähemalt kahe väravaga, et meeskonna peale tehtud panus mängijale maksimaalselt raha sisse tooks.

Kui Real võidab ainult ühe väravaga, arvestatakse täisarvuga valikut viigiliseks ning komakohaga valik märgitakse Barcelona võiduks.

Reali üheväravalise võidu puhul saaks Reali peale panustanud mängija panusest poole tagasi. Barcelona võidu peale panustanud mängija saaks tagasi poole panuse algväärtusest ja ülejäänu lähtuvalt koefitsientidest.


Kokkuvõte

Händikäp panustamine on suurepärane vaheldus kogenumate spordiennustajate jaoks, kes hoiavad silma peal parimate meeskondade ja atleetide käekäigul.

Ebavõrdse vastasseisu korral võib olla just händikäp see, mis panuse tegemise atraktiivseks muudab ning annab mängijale võimaluse raha teenida ka nõrgemate meeskondade ja sportlaste peale tehtud panustelt.

Värskelt lisatud artiklid